Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(4)   Fotonäitus(238)   Graafika(11)   Joonistus(8)   Maal ja pastell(4)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(17)     
   
 
Oksjon 2005 II
 
     
 
 
     
 
Autor: Edgar Viies (1931-2006)
Teos: "Eeva ja Aadam" 1965/66
Materjal: Klinker
Mõõdud: 60 x 33 x 25 cm, ALGHIND 19000 EEK, MÜÜDUD 19000 EEK
Tagakülje sisekülje all: EV 65
Esikülje siseseinal, all: E.V. 66.
Leningradi oblastis Eesti asunduse talunikuperes sündinud skulptor Edgar Viies on õppinud 1951-1952 ERKI-s ning seejärel Leningradi Kunstiakadeemia I. Repini nimelises instituudis, mille lõpetas 1958, samal aastal osales esmakordselt eesti kunsti ülevaatenäitusel. E. Viiese monograafia autor J. Kivimäe usub, et kunstnik suutis juba oma esimeste näitusele esitatud töödega täielikult rehabiliteerida kodumaise skulptuuri maine. Kogu oma elu vabakunstnikuna tegutsenud Edgar Viies on väljapaistvamaid meistreid Eesti 20. sajandi skulptorite hulgas, kelle uuenduslik lähenemine tähistas 1960. aastate I poolel modernse ajastu algust kodumaises skulptuuris. Esmakordselt sõjajärgses Eestis ilmus eesti skulptuuri stiilipuhas abstraktne vormikultuur. Mitmed teosed 1960. (skulptuur "Pegasus" samanimelisele kohvikule) kuni 1980. ("Merineid" hotell "Viru" kõrval) aastatest on muutunud üldistes kunstikäsitlustes käibivaks krestomaatiliseks klassikaks. Tema tehnika ja materjalivalik on olnud väga modernsed ning viisid uuenduslike teoste valmimiseni juba 1960. aastate I poolel, kümnendi teine pool aga kujunes skulptori loomingus eriti viljakaks. Nagu selleski skulptuuris, tuleks hinnatavaks pidada ka tema teoste elamuslikku suhtestatust üldinimliku vaimu- ja tundeeluga. "Minu selle aastakümne skulptuurid on vabad literatuursest raskepärasusest, matkimisest, nad on häälestatud ma˛oorselt. Nad võivad uutmoodi aktiviseerida ruumi; kuigi kompositsiooniliselt rahulikud, kätkevad nad endas dünaamikat" (J. Kivimäe, "Edgar Viies". Tallinn: EKM, 2002) - hindab E. Viies ise oma 1960ndate aastate loomingut.
Skulptori loomingusse kuulub nii stiliseeritud vabaplastilisi kompositsioone, mälestussambaid rahvuslikele suurkujudele (J. Koort, F. Tuglas, J. Köler) kui ka portreid ja figuraaalplastikat. Tema teoste paremik kuulub Eesti ja Tartu Kunstimuuseumi ning Tallinna Kunstihoone kollektsiooni.

"Eeva ja Aadam" on mainitud E. Viiese teoste nimekirjas J. Kivimäe koostatud monograafias (Tallinn, 2002), lk 65.
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus