Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(4)   Fotonäitus(238)   Graafika(11)   Joonistus(8)   Maal ja pastell(4)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(17)     
   
 
Oksjon 2005 II
 
     
 
 
     
 
Autor: Ülo Sooster (1924-1970)
Teos: "Abstraktsioon" 1959
Materjal: Tušš, akvarell, paber
Mõõdud: Vm 18,3 x 30 cm, ALGHIND 15000 EEK, MÜÜDUD 21500 EEK
Raamitud teos
All paremal: Sooster II 59
Hiiumaalt Käina vallast pärinev Ü. Sooster alustas õpinguid Kõrgematel Kujutava Kunsti Kursustel, lõpetas 1949 Tartu Riikliku Kunstiinstituudi. Seal oli tema peamiseks õpetajaks Elmar Kits.
Juba tollal tekkis Tartus õppinute seas omaette seltskond, kes pühapäeva hommikuti Kunstimuuseumis ametlikult põlu all oleva eesti kunsti klassikaga tutvus ning kunstiküsimuste üle tuliseid diskussioone pidas. 1949. aastal "paadunud dekadentluses" ja "kodanlikus natsionalismis" süüdistatud ning arreteeritud Sooster ja tema sõpruskond jätkas arutelu kunsti- ja elutõe üle ka eeluurimise ajal ühiselt vanglas istudes. Peale vangilaagris viibitud aastaid kodumaa muutunud oludesse tagasi tulnuna ei leidnud ta siin enam töö- ega elukohta ning siirdus Moskvasse. Üheaegselt nii rahvusvaheline kui eesti kunstnik Sooster oli enam kui kahekümne aasta vältel võtmeisikuks Eesti ja Moskva vahel, mida I. Kabakov nimetab "aktiivseks vastastikuse andmise ning saamise suhteks." 1950. aastate lõpu poole Moskvas aset leidnud näitustel võis näha lääne abstraktset kunsti, mille ideoloogiat Sooster läbi oma loomingu ka Eestisse edasi kandis.

Soosteri töid on raske sõnades üheselt iseloomustada. Nende loomise taga on hoomamatu, kuid samas lummav, üleni müstilis-mütoloogiline maailm - täis ideid, tunnetatavaid kujundeid ja nähtavaid sümboleid. Et pilti vastu võtta, pidi sellel kunstniku sõnul ilmtingimata olema sisse- ja väljapääs. Lisaks veel kosmiline kohustus omada "mingit kummalisust". Ja kummalisust tema töödes jätkub. Vahest kõige paremini võib mõista Soosteri loomemaailma ilu tema märkmikust pärineva mõttekillu abil: "Ilu abstraktses maalis on rütmide, tugijoonte, tujude jne. konkretiseerimata, kõigest juhuslikust puhastet ilu. See on ilus ja muud midagi, ilus ilma konkreetse asja abita, selekteerit. Kui õnnestub konkreetseid asju maalides saavutada abstraktse maali ilme, on saavutet midagi kõrgeväärtuslikku - puhas ilu ja asjade romantika sümbioos" ("Ülo Sooster 1924-1970: mälestusnäitus, Eesti Kunstimuuseum, Rüütelkonna hoone: kataloog". Tallinn: EKM, 2001).
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus