Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(4)   Fotonäitus(238)   Graafika(11)   Joonistus(8)   Maal ja pastell(4)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(17)     
   
 
Oksjon 2005 II
 
     
 
 
     
 
Autor: Kaarel Liimand (1906-1941)
Teos: "Lehmad" u 1930
Materjal: Õli, papp
Mõõdud: 24,6 x 33,7 cm, ALGHIND 25000 EEK, MÜÜDUD 25000 EEK
Raamitud teos
Harjumaal Raplas taluniku perekonnas sündinud K. Liimandi kunstiline haridustee algas A. Laikmaa ateljees ja jätkus Tallinna Riigi Kunsttööstuskoolis. 1926 astus ta "Pallasesse", kus õppis maali peamiselt A. Vabbe juhendamisel, kooli lõpetas 1933. Liimand töötas igas maali˛anris ? nii kompositsiooni, portree, natüürmordi, maastiku kui aktimaali alal. Nii kodu- kui välismaa näitustel esinemist oli alustanud juba 1928. aastal, kus äratas tähelepanu koloristivõimetega. "Liimand pööras maalis tähelepanu kõigile komponentidele, kuid eriti tähtsaks tundub ta olevat siiski pidanud värviprobleeme. Tema koloriidi põhiakord on tavaliselt rajatud kollastele-sinistele toonidele. Kuid talle olid südamelähedased ka hallid toonid oma nüansside ja varjundirikkusega?"(H. Läti, "Kaarel Liimand". "Sirp ja Vasar", 29. oktoober, 1976).

Liimandi armastus loomade vastu pärines lapsepõlvest - isa, kes haiguse tõttu ei saanud talutööst osa võtta, oli tema peamine kasvataja, koos jalutati põldudel ja koplis. Siin, argieluliselt lihtsas töös näeme aia ääres seismas kolme kirjut lehma. "Esteetiliselt maaliline ja proosaline argielu ei eksisteerinud Liimandi jaoks vastandlike, lahutatud nähtustena, vaid ühtse, omapäraselt poeetilise elutundena" (E. Pihlak, "Kaarel Liimandist tema tööde näituse puhul". "Sirp ja Vasar", 21. juuni, 1963). Võimalik, et see teos on maalitud kunstniku õe juures Harmis, kus Liimand oma suved veetis ja põllutööst osa võttis. Töö omandas kunstnikult 1930. aastate lõpus A. Hint, mille oma emale kinkimises nägi võimalust tunnistada üles kunagi karjusepõlves lehmaga juhtunud õnnetu seik. Teos oli eksponeeritud KKSKV kunstinäitusel Pärnus, 1930. aasta juulis.
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus