Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(4)   Fotonäitus(238)   Graafika(11)   Joonistus(8)   Maal ja pastell(4)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(17)     
   
 
Oksjon 2005 II
 
     
 
 
     
 
Autor: August Jansen (1881-1957)
Teos: "Talumaastiku etüüd" 1911-1912
Materjal: Õli, lõuend
Mõõdud: 47 x 71,3 cm, ALGHIND 48000 EEK, MÜÜDUD 66000 EEK
Raamitud teos
Alusraamil taga ülal paremal: Jansen Talu etude
K. Mägi ja N. Triigi kõrval oli August Jansen kolmas juhtiv maalija Noor-Eesti ajastul. Kuid erinevalt Mägist ja Triigist oli Jansenil täielikult vene koolitus. Pärnumaalt pärit endise köstri (aga ka asjaarmastaja näitleja ja dekoraatori) pojana tuli tal olude sunnil Narva kolida, kus ta kalevivabriku juures läbi juhuse joonistajaks sai. Sealt siirdus 1899 edasi Peterburi, kus õppis Kunstide Edendamise Seltsi koolis ja vabakuulajana Peterburi Kunstiakadeemias. Juba Peterburis õppides tundis Jansen elavat huvi rahvuskultuuriliste ürituste vastu, võttes osa sealsete eesti seltside elust.

Nagu enamik tolle aja eesti kunstinoori, osales ta õpilasena Tallinna Kunstiseltsi poolt 1910 korraldatud näitusel. Sama aasta hilissügisest viibis Jansen kodumaal, et tervist parandada ja Peterburi Akadeemia lõputöö "Muhu saarel" jaoks materjali koguda. Kõigepealt sõitis ta Harjumaale Triiki, kus kohtus A. Starkopfi ja H. Lukiga. Koos siirduti 1911 suvel edasi Kohilasse Starkopfi kodutallu. Seal uuris Jansen loodust, joonistas ja maalis maastikuetüüde. Sõprade kutsel sõitis ta ka veel Kärusse, kus peatudes maalis samuti maastikke. 1911. aasta hilissuvel käis ta Vormsil ja Muhu saarel. Sama aasta sügisel sõitis Jansen tagasi Peterburi. Starkopfi kodustega tekkis noorel kunstnikul tihe isiklik side ning ta külastas neid sageli ka paaril järgmisel aastal. Käesolev töö on M. Levini hinnangul maalitud eelpool kirjeldatud perioodil, olles ilmselt mõjutatud püäntillismist nagu mõni teinegi samaaegne töö. Teos on tõenäoliselt identne A. Kruusi monograafias fikseeritud tööga.
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus