Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(4)   Fotonäitus(238)   Graafika(11)   Joonistus(8)   Maal ja pastell(4)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(17)     
   
 
Oksjon 2005 II
 
     
 
 
     
 
Autor: Kristjan Teder (1901-1960)
Teos: "Daaliad" 1938
Materjal: Õli, lõuend
Mõõdud: 81 x 65 cm, ALGHIND 26000 EEK, MÜÜDUD 40000 EEK
Raamitud teos
Ülal paremal: K. Teder. 38.
K. Teder on sündinud Valgamaal koolmeistri perekonnas. 1919. aastal oma uksed avanud "Pallase" esimeste sisseastujate seas oli ka Teder, õppides peamiselt K. Mäe maaliklassis, aga ka A. Vabbe juhendamisel. Sinna vahele mahtusid õpingud Pariisis V. Shuhhajevi eraakadeemias, aeg-ajalt võeti koos K. Pärsimäe ja E. Timbermanniga ette maalimisreise nii Eestis kui Euroopas. Maalimise kõrval hakkas kunstnik ka aedniku ametit pidama hakata, mis süvendas veelgi kokkupuudet elava loodusega. Kunstiteadlane J. Kuuskemaa: "Just lillemaal ja natüürmordi viljelejana on Kristjan Teder pälvinud kaaluka koha eesti kunsti ajaloos. Lopsakad buketid astritest, daaliatest, krüsanteemidest, tulpidest, põllulilledest on motiivideks, milles Kristjan Tedre värvimeel avaldub kõige meisterlikumalt" (E. Teder, "Maalikunstnik Kristjan Teder sündis Priipalus". "Valgamaa", 28. juuni 2001). Tugeva koloristina silma paistnud Teder ei hoia ennast tagasi ka käesolevas töös. Just kirkad toonid olid need, mis kunstnikku lillede maalimise juures enim võlusid. Kaunisse helesinisesse vaasi on seatud kimp värskelt aiast korjatud daaliaid. Lilleõite puhtad kollased, punased ja roosad ning lehtede rohelised toonid moodustavad harmooniliselt kokkukõlava värviakordi, mis kandub edasi ka laual olevasse laudlinasse. Lõbusalt ilmeka detailina on kunstnik lauale asetanud veel ka tuhatoosi koos suitseva sigaretiga.

Teos on reprodutseeritud ajakirja "Maanaine" 1940. aasta nr. 10 kaanel, hiljem lülitati see 20st "Taluperenaine" - "Maanaine" kaanepildist koosnevasse repromappi.
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus