Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(4)   Fotonäitus(238)   Graafika(11)   Joonistus(8)   Maal ja pastell(4)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(17)     
   
 
Oksjon 2005 II
 
     
 
 
     
 
Autor: Varmo Pirk (1913-1980)
Teos: "Paar" 1959
Materjal: Õli, papp
Mõõdud: 24,2 x 33,5 cm, ALGHIND 7500 EEK, MÜÜDUD 26500 EEK
Raamitud teos
All vasakul: Varmo Pirk 1959
All paremal: Varmo Pirk 59
Taga: V Pirk Paar õli etüüd 1959 Parimate soovidega lugupeetud Pallaslasele tervitades Varmo Pirk 25. märts 1967
Venemaal Smolenski kubermangus viinameistri pojana sündinud V. Pirk saabus koos vanematega Eestisse 1914. aastal ning asus elama Tartusse. Kunstiõpingud möödusid vaheaegadega "Pallases", kus tema juhendajateks olid A. Vardi, K. Liimand ja V. Ormisson. Just enne kooli lõputöö kaitsmist, 1945. aasta mais Pirk arreteeriti, süüdistatuna sõjaaegses illustraatori töös "Postimehes" ja järgmised 9 aastat veetis ta vangilaagris.

Sealt naasnuna jätkas Pirk paar aastat endises laadis maalimist, kuid seejärel haaras teda, nagu paljusid teisigi eesti kunstnikke, eksperimenteerimistuhin, "olles uute suundade ja stiilidega kontakteerumisel aktiivne kaasamineja" (H. Läti). 1957. aasta paiku alustas Pirk geomeetrilise abstraktsionistliku otsinguga, tema tööd olid "küllalt agressiivsed, tugeva väljendustahtega, maalitud rohke mustaga ja rõhutatud kontuurjoonega" (H. Läti). Juba õpilasaegadel silma paistnud figuraalkompositsioon jätkus ka kunstniku edasises loomingus. Tema kujutatud inimene on "sageli küll endassesüvenenud, mõtlik, ent tuhande niidiga seotud keskkonnaga", kuid me tajume seda inimest "mingi hiigelterviku lahutamatu osana ja mingis kaitstuse atmosfääris olevana" (L. Viiroja). Eelpool öeldu iseloomustab tabavalt ka käesolevas töös lillakas-kollastes toonides kujutatud figuure. Katsetamiste käigus ei unustanud Pirk kunagi oma tööde "iga elemendi kindlat sisemist struktuuri, eesmärki ja otstarvet", ega lubanud endale mitte kunagi "ebakorrektsust ei vormis ega värvis" (A. Kartna).
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus