Est Eng  
   
  Salongist    Uudised   Artiklid   Otsing    Oksjon   E-näitus
 
   
  Akvarell(4)   Fotonäitus(238)   Graafika(11)   Joonistus(8)   Maal ja pastell(4)   Tarbekunst ja skulptuur(1)   VARIA(2)   Video, DVD(11)   VIIMATI LISATUD/MUUDETUD(17)     
   
 
Oksjon 2005 II
 
     
 
 
     
 
Autor: Karl Pärsimägi (1902-1942)
Teos: "Sööming" 1923
Materjal: Akvarell, paber, kleebitud aluspapile
Mõõdud: 32,5 x 38 cm, ALGHIND 45000 EEK, JÄI MÜÜMATA
Raamitud teos
All vasakul: K. Pärsimägi 11 VII 1923
K. Pärsimägi sündis Võrumaal talupidaja perekonnas. Hoolimata oma isa seisukohast, et "kunst ei toida", astus ta 17-aastasena 1919. aastal vastavatud "Pallase" kunstikooli, esialgu K. Mäe, seejärel N. Triigi ja hiljem A. Vabbe õpilaseks. Sõprade keskel Tartu Matisse´iks hüütud, traagilise saatusega Pärsimägi jättis oma loominguga eesti kunstiajalukku sügavalt isikupärase jälje. ˇanriliselt mitmekülgne ning loomult impulsiivne Pärsimägi on "maalimisainese poolest intimist, keda köidavad lihtsad ateljee-, toa- ja parginurgad. Koos teiste pallaslastega armastas ta argielu, kuid keskendub selle helgemale, intiimsele, naiselikumale osale" (T. Abel, "Pärsimägi ja "Pallas": kommentaarid ja teoste nimestik". Tallinn, 2003). Käesolevas töös näeme lihtsat talutuba, kus akna all laua taga istub einestav perekond. "Tubase elu ja jõudehetke maalimine, akna kui tubase ja välise elu piiritsooni tähistaja kordumine, osutab Pärsimäe suhtlemisvõime piiridele" (Samas). Ühiselt rüübatakse pruunidest kruusidest, laua ümber lendavad laisad, üleforsseeritud mõõtmetega kärbsed. Laual olev kann on lõbusalt kreeni vajunud, väga sümpaatselt mõjub laua all istuv kass, kes ilmselt loodab, et ka temale midagi antakse. Silmale ergutavalt mõjub vaataja suunas seljaga istuva lapse erepunane kleit.


1923. aasta kevad-suvel võeti A. Starkopfi juhtimisel ette õppereis Saksamaale, muuhulgas külastas Pärsimägi koos A. Vardi ja K. Tederiga ka Bauhausi, kus tollal õppis R. Paris. Seal nähtud Paul Klee tööde, vahest ka M. Chagalli Berliini näituse eeskujul valmis 1923-1924 Pärsimäel kodus, Sika talus rida muinasjutulise õhustikuga "säravakoloriidilisi naivistliku kujutusviisiga akvarelle" (E. Ratnik), mis olid tema esimesed n.ö. tähtsad tööd. Neis töödes "sünteesib kunstnik kaasaegset modernistlikku kunsti OMAENDA kodutalu imagoloogiaga - 1920ndate eesti kunstis oli ebatüüpiline maalida konservatiivset talu-temaatikat kaasaegses modernistlikus maalikeeles" (H. Treier). Teoseid eksponeeriti 1923. ja 1924. aasta "Pallase" õpilastööde näitusel, neid ei raatsinud mainimata jätta ükski arvustaja. Teadaolevalt on sellesse seeriasse 1923. aastaga dateeritud akvarelle säilinud vaid neli, Teie ees on üks neist.
 
Tagasi eelmisele lehele   Küsi lisainfot teose kohta    
 
Lehe algus